Ideal-Rolety
Ideal-Rolety

Jak zadbać o bramy garażowe?

Jak zadbać o bramy garażowe?

To normalne, że chcemy, aby wszystkie nasze sprzęty, w tym również bramy garażowe w naszych domach działały bez problemów możliwie jak najdłużej. Oczywiście niezwykle istotnym elementem jest sama jakość wybranej przez nas bramy, ale jej odpowiednia, regularna konserwacja pozwoli nam cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata.

Przegląd techniczny

Monitorując regularnie stan techniczny naszej bramy garażowej, możemy na bieżąco wychwycić zużywanie się kluczowych jej elementów. Uszczelki, sprężyny i rolki, to części, które wymagają szczególnej uwagi. Podstawowe zabiegi konserwacyjne, o których wspomnimy w tekście, możemy wykonywać we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że konsultacja z fachowcem i regularne przeglądy techniczne pozwolą nam uniknąć lub zaradzić większym usterkom. Dobrze jest również okresowo przyglądać się zabezpieczeniom bramy (między innymi przeciążeniowe czy mechanizm fotokomórki).

Płynna i cicha praca

Ruchome części mechaniczne bram garażowych wymagają naszej szczególnej uwagi. Smarowanie rolek i sprężyn to istotny element konserwacji, w tym celu korzystamy wyłącznie z preparatów dedykowanych bramom garażowym. Warto również pamiętać, że nie należy używać smarów na plastikowych elementach, które łatwo w ten sposób uszkodzić. Po nasmarowaniu kluczowych elementów pamiętajmy o usunięciu nadmiaru używanego środka oraz kilkukrotnemu otworzeniu i zamknięciu bramy w celu jego rozprowadzenia. Regularne praktyki tego typu gwarantują płynną i cichą pracę, jak również chronią metalowe elementy przed korodowaniem.

Czysta brama

Jeżeli chcecie by wasze bramy wyglądały jak nowe nawet po kilku latach? Dbajcie o czystość regularnie, odpowiednimi preparatami. Miejscami, które brudzą się najszybciej, są prowadnice sufitowe oraz łączenie segmentów, więc to tam należy zaglądać najczęściej. Brud długo pozostający na lakierze między segmentami może przyczynić się do powstawania korozji. Aby temu zapobiec, wystarczy podczas powolnego otwierania bramy przetrzeć delikatnie przestrzeń między segmentami. Używamy w tym celu wilgotnej szmatki z dodatkiem odrobiny delikatnego środka myjącego.
Wybrany preparat do mycia bram wybieramy w zależności od materiału, z jakiego jest zrobiona. W przypadku paneli pokrytych folią drewnopodobną warto sięgnąć po delikatne płyny do mycia sztucznych tworzyw.


Podstawowe rodzaje bram posesyjnych

Podstawowe rodzaje bram posesyjnych


Podstawową funkcją bramy posesyjnej jest ochrona przed włamaniem oraz zapewnienie prywatności. Coraz częściej decydujemy się na bramy korzystające z automatyzacji, ponieważ pozwalają one na otwarcie bramy bez konieczności wychodzenia z domu. Brama spełnia także funkcję estetyczną i stanowi ilustrację ekonomicznego statusu właścicieli domu. 


Dla kogo bramy rozwierne?

Bramy rozwierne są wybierane przede wszystkim przez inwestorów, którzy posiadają działkę o niewielkiej szerokości. Jest ona odpowiednim rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas na montażu, ponieważ nie wymaga wbudowania fundamentów. Jednak może generować problemy podczas parkowania aut, ze względu na to, że potrzebuje dodatkowego miejsca, aby udostępnić światło bramy.

Zalety bram przesuwnych

Przesuwne bramy posesyjne charakteryzują się m.in. tym, że nie zabierają miejsca na ewentualne zaparkowanie przed nią samochodu. W przypadku tego wariantu należy pamiętać o tym, że nie jest on odpowiedni do posesji o zbyt wąskich wymiarach. Zawierają one tzw. przeciwwagę, czyli element konstrukcji, który umieszcza się wzdłuż ogrodzenia i wydłuża całkowitą szerokość bram przesuwnych.

Zastosowania bram roletowych

Jeśli chodzi o bramy roletowe. jest to wariant przesuwny otwierający się z dołu do góry. Dają one podobne możliwości, co bramy przesuwne. Nie trzeba martwić się w ich przypadku o miejsce do parkowania, ale mogą sprawiać problemy w niektórych warunkach atmosferycznych, wymagają regularnego odśnieżania i zamiatania liści, ponieważ mogą one mieć wpływ na tryb i sprawność zamykania się bramy.

Uniwersalność bram uchylnych

Bramy uchylne bywają stosowane zarówno we wjazdach na posesję, jak i do garażu. Robią one wrażenie przede wszystkim ze względu na mechanizm otwierania, który umożliwia całkowite podniesienia skrzydła bramy i wsunięcie jej do wnętrza garażu. Może ona być dopasowana zarówno do każdego rodzaju podwórka i w żaden sposób nie wpływa na miejsce przeznaczone do parkowania. Dzięki listwą blokującym zapewnia ona pełne bezpieczeństwo