Ideal-Rolety
Ideal-Rolety

Blog Idealne rolety


Zalety bram garażowych marki Wiśniowski

Bramy garażowe marki Wiśniowski cieszą się renomą dzięki swojej jakości, różnorodności modeli, innowacjom technologicznym i dbałości o bezpieczeństwo użytkowników. Przed zakupem zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby wybrać odpowiedni model i rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb. Oto kilka zalet bram garażowych marki Wiśniowski.

 

Czytaj więcej


Jak efektywnie i efektownie wkomponować rolety w elewację budynku?

Kluczowym jest wybranie odpowiedniego typu rolety, dopasowanie koloru, materiału i rozmiaru do elewacji, a także dbałość o detale i harmonię z całą bryłą budynku. W efekcie, rolety staną się nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również estetycznym elementem, który podniesie wartość wizualną budynku. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić efektywnie i efektownie.

 

Czytaj więcej


Czy brama wjazdowa może otwierać się poza obrys posesji?

Wiele osób zastanawia się, czy brama wjazdowa może otwierać się poza obrys posesji. Przepisy oraz normy techniczne regulują ten aspekt, a każdy właściciel powinien je znać, by uniknąć problemów prawnych lub sąsiedzkich konfliktów.

 

Czytaj więcej


Jak dobrać markizę na taras? Porady i sugestie

Wiele osób projektując dom jednorodzinny uwzględnia także budowę tarasu wypoczynkowego. I słusznie. Wiele takich stref relaksu, staje się także integralną częścią przestrzeni mieszkaniowej, zwłaszcza latem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając markizy rolowane do na taras, by cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu, nawet w najbardziej słoneczne dni.

 

Czytaj więcej


Gdzie obowiązkowo muszą być zamontowane drzwi przeciwpożarowe?

Istotnym elementem, wpływającym na oporność ogniową budynku, jest montaż drzwi przeciwpożarowych. Są miejsca, w których ich obecność jest niezbędna, a konieczność ich zastosowania jest określona przez odpowiednie przepisy zawarte m.in. w prawie budowlanym. Regulacje określają także ich rozmieszczenie oraz parametry jakie konkretne modele powinny spełniać.

 

Czytaj więcej


Czy rolety zwiększają izolację akustyczną okna?

Rolety zewnętrzne to dodatkowa bariera izolacyjna dla okien – nie tylko ograniczają straty ciepła, ale także przyczyniają się do obniżenia poziomu hałasów dobiegających z zewnątrz. Dzięki zamontowaniu rolet pomieszczenie można wyciszyć nawet o kilka dB. Długotrwały hałas szkodzi naszemu zdrowiu i nawet jeśli organizm po pewnym czasie może się do niego przyzwyczaić, to warto zadbać o właściwą izolację akustyczną. Dla obszaru zabudowanego hałas nie powinien przekraczać poziomu 60 dB w dzień i 50 dB w nocy a dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

 

Czytaj więcej


Jak dopasować bramę garażową do stylistyki i zabudowania posesji?

Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniej bramy garażowej jest bez wątpienia rozmiar otworu, w którym będzie ona zamontowana. Warto jednak pamiętać, że brama garażowa jest też elementem wizualnym, który albo będzie dobrze skomponowany z elewacją budynku, albo wręcz przeciwnie. Dziś podpowiadamy, jaką bramę wybrać do danego stylu.

 

Czytaj więcej


Czy rolety zewnętrzne można zamontować, kiedy budynek jest już gotowy?

Można śmiało powiedzieć, że zainteresowanie montażem rolet zewnętrznych w budynkach wzrasta z roku na rok. Ni bez powodu, bo zwracamy uwagę na ich wygląd, ale przede wszystkim wyjątkową funkcjonalność. Stanowią one rozwiązanie, które zapewnia nam wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie gwarantuje pełne zaciemnienie i izolację termiczną oraz akustyczną.

 

Czytaj więcej


Jak obecność rolet wpływa na mikroklimat pomieszczeń?

Rolety mają za zadanie zasłanianie wnętrz przed przechodniami i sąsiadami, ale też zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli chcemy chronić pomieszczenia przed chłodem i wiatrem, powinniśmy zamontować rolety zewnętrzne. Tego rodzaju osłony okienne zapewniają mikroklimat we wnętrzach domów i mieszkań.

 

Czytaj więcej


Montaż ogrodzenia a przepisy. O czym warto wiedzieć?

Ogrodzenie to nie tylko ochrona posiadłości, ale również jej ozdoba. Jednak decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć na uwadze przepisy. Kiedy znajdują one zastosowanie i o czym trzeba w tej sytuacji pamiętać? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.

 

Czytaj więcej


Jak dbać o rolety automatyczne?

Rolety automatyczne to wygoda i w pewnym sensie prestiż, możliwość wyróżnienia się na tle innych posesji w tematyce stosowania w swoim budynku najnowszych rozwiązań smart. Automatyczne sterowanie w roletach może być montowane w kilku typach zasłon okiennych, ich sposób i sprawność działania zależy między innymi od zastosowanych sterowników jak i wielkości samego przeszklenia. Jak każde urządzenie elektryczno-mechaniczne wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o systemy automatyczne do okien?

 

Czytaj więcej


Co oznacza symbol RC w kontekście rolet antywłamaniowych?

Rolety zewnętrzne montowane są jako zabezpieczenie domu przed włamaniem i kradzieżą. Taką funkcję może spełniać niemal każda roleta, jednak są kryteria, które umożliwiają określenie poziomu zabezpieczeń charakterystycznych dla danego produktu.

 

Czytaj więcej


Jaka jest różnica między bramą uchylną a rozwierną?

Garaż to bezpieczna przystań dla każdego samochodu. To właśnie dzięki niemu nasz ulubiony pojazd może być chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także przed innymi nieoczekiwanymi sytuacjami, takimi jak działalność chuliganów czy nadmierna aktywność zwierząt zdolnych podrapać karoserię. Żaden garaż nie może być zaś kompletny bez bramy. To właśnie ona broni wstępu do wnętrza, a jej charakter decyduje o tym, jak szybko i sprawnie można wjechać do garażu i z niego wyjechać.

Jeżeli chodzi o możliwe bramy do wyboru, to istnieje tu naprawdę duża rozpiętość rozwiązań. Dotyczy ona zarówno materiału, z którego wykonane są obiekty, jak i koloru czy, mówiąc ogólnie, wyglądu. Jednak nie da się ukryć, że czynnikiem, który w największym stopniu różnicuje bramy, jest sposób otwierania. Mamy tutaj do czynienia z naprawdę sporym wachlarzem możliwości.

Brama uchylna i brama rozwierna jako dwa różne typy

Jedne z najchętniej wybieranych typów bram to brama uchylna i brama rozwierna. Czym się one charakteryzują i jakie są ich różnice? Jeżeli chodzi o pierwszą z nich, to ma ona do siebie to, iż otwiera się do góry i chowa się pod sufitem. W związku z tym przed garażem potrzebne jest miejsce na to, aby spokojnie móc, zgodnie z nazwą, uchylić bramę.

W przypadku bramy rozwiernej dzieje się podobnie, ale nie tak samo. Przede wszystkim chodzi o to, że wejście otwiera się nie nie do góry, tylko na boki. Czyli, zgodnie ze swoją nazwą, nie uchyla się, tylko się rozwiera. Nie chowa się więc przy suficie, tylko niejako rozpościera swoje skrzydło bądź skrzydła na oścież. Jak widać, między bramą uchylną a rozwierną występują więc zarówno podobieństwa, jak i różnice. Podobieństwo dotyczy tego, że obie bramy otwierają się na zewnątrz (a nie na przykład, jak brama rolowana, zwijają się do środka). Różnica polega jednak na tym, w którą dokładnie stronę wędruje otwierane skrzydło – do góry czy na bok. Nie jest to drobny szczegół, ma on znaczenie dla rozplanowania posesji.


Jakie ogrodzenia określamy mianem gabionowych?

Ogrodzenia to ważny element wykończenia posesji. Pozwalają jednakowo uwidocznić granice działki, ale również stanowią ozdobę terenu. Wiele zależy od koncepcji, jednak w dobie rozwiniętego monitoringu mniej zwraca się na aspekt ochronny, a bardziej na estetyczny.

Ogrodzenia

Jeśli budujemy wspaniały obiekt i dbamy o najmniejszy szczegół w postaci ogrodu, trawnika czy kostki brukowej, nie możemy postawić byle jakiego ogrodzenia. Warto zadbać o to, aby było eleganckie i pasowało do całości, podkreślając ogólne dobre wrażenie całości. Wariantów na to mamy całkiem sporo. Jedną opcją są betonowe, inną klasyczne metalowe z paneli, wykonane z siatki czy drewna. W zależności od miejsca przeznaczenia stosuje się nieco inne rozwiązania. Nowością, którą wykorzystują projektanci, a doceniają klienci, są ogrodzenia gabionowe, które możemy zamówić w firmie Ideal. Zyskują one sympatyków i montowane są w coraz większej liczbie posesji.

Czym są? Ogrodzenia gabionowe

Coraz popularniejszym wariantem jest ogrodzenie gabionowe. Najprościej rzecz ujmując, jest to siatka wypełniona jakimś elementem. Gabiony to kosze, o świetle siatki np. 5 × 5 cm. Jest ona wykonana w całości drutu ze stali nierdzewnej, jest to więc bardzo trwałe rozwiązanie, które posłuży wiele lat. Kluczem jednak tego rodzaju ogrodzenia jest to, czym wypełniamy je. I na tym polega urok tej formy płotu. Przestrzeń może zostać uzupełniona łamaną cegłą albo kamieniem naturalnym. Połączenie metalu i kruszywa i to w formie nieregularnej sprawia, że całość prezentuje się bardzo ciekawie, elegancko, a stylistyką nawiązuje do rustykalnego charakteru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast tego wypełnić wszystko szkłem i to różnobarwnym. W ten sposób powstanie jeszcze ciekawsza kompozycja, która dzięki lekkości szkła i jego przepuszczalności świetlnej wprowadzi interesujący dla oka efekt. Ogrodzenia gabionowe nie są wysokie, wiele zależy od oczekiwań samego zainteresowanego. Z całą pewnością uzupełnienie jej o oświetlenie sprawi, że wszystko zyska więcej uroku po zmroku.


Markiza na balkonie - hit czy kit?

Markiza na balkonie to świetny sposób na ochronienie odpoczywających domowników przed deszczem oraz słońcem. Część osób zastanawia się jednak, czy jest to najlepsze z dostępnych rozwiązań i czy naprawdę warto się na nie zdecydować.

Markiza, czyli praktyczność przede wszystkim

Markiza na balkonie to zdecydowany hit i to z wielu różnych powodów, zwłaszcza praktycznych. Jest to doskonały sposób na stworzenie zacienionego miejsca, na którym będzie można spędzać wolny czas i to bez konieczności martwienia się o zbytnie nasłonecznienie. Markizy rolowane są dodatkowo wyjątkowo łatwe zarówno jeśli chodzi o ich montaż, jak i obsługę. Również to sprawia, że są tak dużym hitem sprzedażowym i zdecydowanie warto zdecydować się na ich zakup.

Estetyka niemniej ważna

Praktyczność to jednak niejedyny czynnik, na który warto zwrócić uwagę w przypadku takich przesłon. Znaczenie ma bowiem również ich wygląd, który powinien być dopasowany do tego, jak prezentuje się budynek. W tym przypadku istnieje jednak wiele wariantów do zakupu, można bowiem wybierać zarówno spośród wersji minimalistycznych, jak i wzorzystych. Również ze względu na tak duże możliwości wyboru, Klienci chętnie się na nie decydują.

Wiele zastosowań

Markiza na balkonie domu lub innego budynku mieszkalnego to oczywiście główne zastosowanie tego typu przesłon. Jak się jednak okazuje niejedyne, bowiem świetnie sprawdzą się również w przypadku witryn sklepowych, ale i na targowiskach oraz w kawiarniach i restauracjach. Nic dziwnego – jak wspomnieliśmy wcześniej są nie tylko estetyczne, ale także świetnie się prezentują, co jest niemniej istotne w przypadku takich punktów usługowych.

Jak doskonale widać markiza na balkonie to zdecydowany hit i to zarówno z przyczyn praktycznych, jak i estetycznych. Jeśli i Ty również chcesz się zdecydować na montaż takiej przesłony, koniecznie sprawdź naszą ofertę produktową. Możemy zaoferować markizy na wymiar, przede wszystkim dla Klientów z Wrocławia oraz okolicznych miejscowości. Sprawdź asortyment, aby dowiedzieć się więcej.


Zalety zewnętrznych rolet podtynkowych

Zewnętrzne rolety podtynkowe jeszcze jakiś czas temu pojawiały się raczej sporadycznie w otaczających nas budynkach. Dziś są już rozwiązaniem bardzo popularnym i chętnie wybieranym. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że dają one bardzo wiele korzyści. Zdaniem zarówno specjalistów, jak i użytkowników lista zalet takich rolet jest zdecydowanie dłuższa od listy wad.

Dlaczego warto się zdecydować na rolety podtynkowe zewnętrzne?

Montaż rolet podtynkowych zewnętrznych ma miejsce w czasie budowy lub później, gdy budynek jest remontowany. Jest to z całą pewnością rozwiązanie bardzo korzystne dla domów pasywnych oraz energooszczędnych. Ponadto warto zauważyć, że zabudowana skrzynka pozwala na uzyskanie wysokich walorów estetycznych, a więc również wykorzystanie w nowoczesnej architekturze.

Pośród zalet tego rodzaju rolet wymienić należy m.in. fakt, że wpływają one na temperaturę we wnętrzu. Zgodnie z założeniami domów pasywnych, przyczyniają się do ogrzewania zimą, oraz chłodzenia latem. Ich solidne wykonanie i zamontowanie sprawia, że są one również doskonałym zabezpieczeniem dla stolarki okiennej. Ponadto jeśli zamontujemy je w sypialni lub w salonie, to z pewnością docenimy możliwość regulowania dostępu światła, dzięki ich zastosowaniu – nawet gdy postanowimy przespać się w dzień nie będzie bowiem problemu z zaciemnieniem pomieszczenia. Pośród zalet nie można również nie wspomnieć o dobrej izolacji akustycznej, które będzie miała znaczenie szczególnie jeśli mieszkamy np. w mieście, wówczas będziemy mogli niemal całkowicie odciąć się od hałasu z zewnątrz.

Co jeszcze wyróżnia rolety zewnętrzne podtynkowe?

Rolety zewnętrzne zwiększają bezpieczeństwo nieruchomości i wszystkich domowników. Ich zamontowanie może więc udaremnić włamanie i straty obejmujące mienie. Można zastosować np. specjalny mechanizm uniemożliwiający podniesienie rolety od zewnątrz, który montuje się w listwie dolnej. W ten sposób zyskamy dodatkowe zabezpieczenie. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest również połączenie takich rolet z niezależnie działającą moskitierą, dzięki czemu w razie potrzeby możemy korzystać z jednego lub drugiego.


Z jakich materiałów są wykonywane drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne stanowią nie tylko element dekoracyjny – chronią dom przed niepożądanymi gośćmi, hałasami oraz przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Decydują również o tym, jak dużo ciepła będzie uciekało z domu lub mieszkania. Mogą składać się z jednego, półtora lub dwóch skrzydeł, ale co ważne, powinny być dopasowane do charakteru elewacji.

Drzwi drewniane i z płyt drewnopochodnych

Drzwi zewnętrzne różnią się też materiałem, z którego są wykonane. Czołowi sprzedawcy i producenci mają w swojej ofercie drzwi zewnętrzne drewniane, stalowe, z PCV oraz drzwi zewnętrzne aluminiowe. Najpopularniejsze są drzwi zewnętrzne drewniane, lite lub klejone warstwowo. Dlaczego? Są ciepłe i masywne – na ich trwałość wpływa gatunek drewna, z którego są wykonane. Zaletą drzwi drewnianych jest świetna izolacja akustyczna i termiczna. Potrzebują okresowej konserwacji odpowiednimi preparatami do pielęgnacji drewna. Na rynku dostępne są też drzwi z płyt wiórowych lub sklejki, pokryte fornirem, okleiną, laminatem o strukturze drewna, lakierowane lub malowane. Są dość lekkie i bardzo dobrze ocieplone, a dodatkowo tańsze od drewnianych.

Stal i aluminium

Drzwi zewnętrzne stalowe są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo trwałe. Poszczególne elementy wykonane są ze stali ocynkowanej, dlatego często wykorzystuje się je, jako drzwi antywłamaniowe. Ich skrzydło ocieplone jest sztywną pianką poliuretanową, mimo wszystko są zimniejsze niż drewniane. Dodatkową zaletą jest fakt, że ich powierzchnię można pokryć folią PCV lub pomalować na wybrany kolor. Wielokomorowa budowa ramy i ościeżnicy charakterystyczna jest dla drzwi zewnętrznych aluminiowych. Aby zwiększyć ich izolacyjność cieplną, można je wypełnić materiałem termoizolacyjnym lub panelami z pianki poliuretanowej. Ich zaletą jest duża trwałość i wysoką dźwiękochłonność.


Rolety sterowane smartfonem - czy to możliwe?

Obecnie powszechnie możemy korzystać z systemów, tzn. inteligentnego domu. W jego zakresie pojawia się również rozwiązanie, które daje możliwość sterowania roletami za pomocą smartfona lub innego urządzenia mobilnego. To udogodnienie pozwoli nam np. połączyć się z domową siecią, gdy wyjedziemy, sprawdzić czy zasłoniliśmy rolety antywłamaniowe i w razie potrzeby zająć się tą kwestią zdalnie.

Sterowanie mobilne domowymi systemami

Rolety są tylko jednym z wielu domowych systemów, które z powodzeniem możemy obsługiwać z poziomu naszego smartfona. Inteligentny dom, bo o nim mowa, to wygoda, jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. W ten sposób możemy skutecznie chronić naszą własność, gdy nie ma nas w domu. Jednak również ograniczamy czas na realizację wielu domowych czynności, które pochłaniały dotąd wiele naszej energii. Domowe urządzenia takie jak pralka czy piekarnik również mogą być połączone z naszym smartfonem. Podobnie jak chociażby domofon. Dzięki temu nasz dom będzie zawsze bezpieczny, a my jeśli o czymś zapomnimy to skutecznie zajmiemy się tym zdalnie. Przynajmniej w pewnym zakresie. Automatyka doskonale sprawdza się w przypadku rolet antywłamaniowych czy bram garażowych. Można ja jednak również zastosować do rolet wewnętrznych, które pozwalają nam wpuścić światło do wnętrza lub je nieco zaciemnić, aby położyć się spać.

Wysokiej jakości rolety i system ich obsługi

Jeśli chodzi o automatyczne sterowanie roletami z poziomu smartfona, to najlepiej postawić na sprawdzonych i renomowanych producentów, takich jak Ideal-Rolety. Wówczas mamy pewność, że cały system będzie działa niezawodnie. Możemy wówczas liczyć na profesjonalny montaż i gwarancję oraz fachowy serwis. Świat stopniowo idzie do przodu i wiele rzeczy jest automatyzowana. Wiele prozaicznych czynności życia codziennego, takich jak właśnie zasłanianie i podnoszenie rolet może wymagać od nas jedynie kilku kliknięć na ekranie, zamiast obchodzenia całego domu, wraz z mozolnym wykonywaniem tych czynności ręcznie. Z pewnością jest to więc bardzo wygodne. Dodatkowo możemy sprawdzić, czy zasłoniliśmy rolety antywłamaniowe i w razie potrzeby zrobić to na odległość, co szczególnie w razie różnorodnych wyjazdów ma ogromne znaczenie, bo często się śpieszymy i możemy o tym zupełnie zapomnieć lub zabraknie nam czasu.


Modne wzory ogrodzeń. Co jest teraz na czasie?

Ogrodzenie jest niezwykle ważnym elementem wykończenia posesji, a dzięki firmie IDEAL mogą być na czasie i stanowić niezwykłą ozdobę rezydencji. Istotą ogrodzenia jest przede wszystkim oddzielić nasz teren od pozostałych działek. Gdyby nie ono, wiele osób albo przechodziłoby na skróty przez działkę lub nawet parkowało tam swoje samochody, ponieważ nie wiedziałoby, do kogo obszar należy. Ogrodzenie należy również do form prewencji przed złodziejem. Potencjalny włamywacz ma się na baczności, jeśli widzi ogrodzenie. Dlatego ich rola jako zabezpieczenia jest nieoceniona. W klasycznym rozwiązaniu budowano je w ten sposób, aby były wysokie i nie zawierały prześwitów. Tego rodzaju ogrodzenie prezentowało się bardzo dobrze, było solidne, jednak przy mniejszych obszarach oraz posiadłościach mogło umniejszać wizerunkowi budynku. Poza tym nie dla każdego olbrzymie metalowe przęsła czy murowane w kamieniu lub cegle jednolite ogrodzenia były atrakcyjne wizualnie. Dlatego więc postanowiono szukać innych rozwiązań, również za sprawą tego, że nie muszą one pełnić już funkcji zabezpieczających, co wynika z rozwoju innych form zabezpieczeń. Firma IDEAL współpracuje z dostawcami rozwiązań trwałych, solidnych i bardzo ciekawych wizualnie.

Nowoczesne ogrodzenia

Jeśli mamy stare ogrodzenie, które chcemy wymienić, lub gdy stawiamy nowy budynek i potrzebujemy nowego ogrodzenia, możemy zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami. Jednym z nich może być wykorzystanie betonowych ogrodzeń, na które składają się słupy i przęsła, lub płotów w całości wykonanych z siatki ogrodzeniowej. Tego typu rozwiązania niekoniecznie prezentują się dobrze. Warto sięgnąć po propozycje modne, praktyczne i solidne. Pierwszą możliwością, której warto się przyjrzeć są ogrodzenia gabionowe. Gabiony to metalowe kosze, które wypełniane są kruszywem: kamieniem naturalnym, cegłą, marmurem. W ten sposób powstają przęsła, a furtki i bramy wjazdowe wykonywane są z metalowych elementów. Tego rodzaju ogrodzenia nie są wysokie. Główną cechą ogrodzeń gabionowych jest ich wygląd – prezentują się bardzo nowocześnie i ciekawie, poprzez połączenie kamienia z metalem, przez co doskonale wkomponowują się w nowoczesny charakter budynku. Inną propozycją jest połączenie metalowych elementów, furtki, bram, segmentów, z murowanymi słupkami oraz fundamentem, zdobionych np. kamieniem naturalnym, lub z samym fundamentem. Tego rodzaju ogrodzenie prezentuje się solidnie i ciekawie, a wykonane może być w dowolny sposób, zależnie od oczekiwań. Oba rodzaje ogrodzeń, z gabionów lub metalowo-murowane, są teraz na czasie i stają się coraz popularniejsze. Warto jednak wcześniej uzgodnić z projektantem dobór najlepszego rodzaju ogrodzenia dla naszej posesji, by całość stanowiła jednolitą i stylową kompozycję.

Ogrodzenia 3D

Dla osób ceniących oryginalność oraz w pewien sposób odważnych warto polecić ogrodzenia 3D. Jest to najnowszy typ ogrodzeń, w których przęsła (segmenty) są w ten sposób konstruowane, że tworzą iluzję głębi. Są one wykonywane z metalu, kutego w najróżniejsze wzornictwo – może to być głowa lwa, wzór geometryczny, czy źdźbła trawy, albo logo firmy. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Trochę inną formą ogrodzeń 3D jest ich faktyczna trójwymiarowa konstrukcja. W przypadku struktur metalowych są one tak tworzone, że pewne części segmentu dosłownie wychodzą delikatnie z równej struktury, a w przypadku niektórych form zdobień np. kwiatów, mają one faktycznie namacalny charakter. Jeśli chodzi o ogrodzenia murowane, to w ten sposób są układane np. cegły, że tworzą nieregularną strukturę, która stwarza również okazję do pogłębiania wrażenia trójwymiarowości poprzez tworzony światłocień. Jeśli chcemy wyróżnić naszą posesję, to właśnie tego rodzaju ogrodzenie będzie ku temu najlepszą okazją.


Jak dbać o bramy automatyczne w sezonie zimowym?

Automatyczna brama wjazdowa czy garażowa może sprawiać problemy, kiedy termometry wskażą minusową temperaturę. Brama może nawet przymarznąć, więc nie próbujmy jej otwierać na siłę, bo doprowadzimy do poważnego uszkodzenia. Jedynie co możemy zrobić w tej sytuacji, to otworzyć i zamknąć ręcznie. Zrozumiałe jest, że minusowe temperatury, zalegający śnieg i oblodzenia, źle wpływają na automatyczne bramy ogrodzeniowe i garażowe. Jeśli brama porusza się po szynie jezdnej umocowanej na gruncie, zadbajmy, by szyna była wolna od piasku, śniegu, lodu. Dlatego tak ważne jest, byśmy sprawdzali szynę, a w razie potrzeby usunęli zanieczyszczenia. W tym okresie występują opady śniegu, więc powinniśmy na bieżąco odśnieżać podjazd. Przesuwanie śniegu skrzydłem bramy jest ogromnym błędem, ponieważ dla siłownika zaspa śnieżna będzie przeszkodą i zamiast otworzyć bramę, automatycznie ją zamknie. Bramy przesuwne samonośne są wyposażone w przeciwwagę i dlatego musimy regularnie usuwać śnieg.

Serwis bram automatycznych

Zalegający śnieg staję się częstą przyczyną awarii. Serwisem bram zajmuje się firma P.W. Ideal S.C Izabela, Artur Majcherkiewicz, więc w przypadku problemów, dokona stosownej naprawy. Firma zajmuje się również przeglądami bram garażowych. Realizuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne. Jeśli mamy problem z automatyką, lub mechaniką, zawsze możemy się zwrócić o pomoc. Serwis bram garażowych obejmuje: regulację i wymianę elementów mechanicznych, np. rolek, linek, sprężyn; regulację i wymianę zawiasów w bramach uchylnych; regulację i wymianę sprężyn w bramach segmentowych oraz uszczelnianie bram. Zajmuje się również programowaniem, modyfikacją ustawień oraz naprawami automatyki do bram. W ramach serwisu automatyki garażowej możemy skorzystać z: naprawy centrali sterujących, naprawy i aktualizację sterowników, naprawy pilotów do bramy, naprawy pilotów zasilanych bateriami pastylkowymi oraz z naprawy i wymiany układów scalonych.

Bramy z napędami w okresie zimy

Bramy przesuwne posiadają napęd elektryczny, więc listwa zębata i koło zębate siłownika, nie mogą pozostać oblodzone. W bramach przesuwnych z szyną na gruncie, z kolei może dojść do przymarznięcia kółek. Jeśli w bramie automatycznej źle działają fotokomórki, to całkiem możliwe, że śnieg oblepił obudowę odbiornika i nadajnika, przerywając wiązki podczerwieni. Powinniśmy w tej sytuacji, wyczyścić obudowy fotokomórek, przywracając prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Mróz, lód i śnieg jest problemem automatycznych bram przesuwnych. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę, czy nasza brama nie została oblodzona i zasypana śniegiem. To bardzo istotne, bo nie będzie działała sprawnie. Zima to trudny czas dla naszych pojazdów, a tym bardziej dla automatycznych napędów bram. Wystarczy, że woda w szczelinach, pozostała z wcześniejszych opadów deszczu, zamarznie, pod wpływem minusowej temperatury, może negatywnie wpłynąć lub unieruchomić cały system. 


Na jakich zasadach działa automatyka do bram?

Brama wjazdowa to bardzo istotny element każdej posiadłości, a także pewnego rodzaju wizytówka domu. Estetyka oraz wygoda jej użytkowania jest zatem ważnym elementem wykończenia domu. Automatyka do bram to rozwiązanie, które nie tylko znacząco podnosi komfort wjeżdżania i wyjeżdżania, lecz także zwiększa bezpieczeństwo na zamkniętym terenie domu lub siedziby firmy.

Jak działają automatyczne bramy?

Za zamykanie i otwieranie skrzydeł bramy odpowiada siłownik. Jest to najbardziej podstawowy element jej automatyki. W ofercie producentów napędów automatycznych do bram można dostać siłowniki śrubowe, z łamanym ramieniem, lecz także takie dostosowane do umieszczenia pod ziemią. Siłowniki mają określoną moc, która decyduje o tym, jak ciężkie bramy mogą obsługiwać. To właśnie moc sterownika, świadczy o tym czy cały mechanizm sprawnie funkcjonuje.

Innym elementem automatyki do bram jest centralka sterująca, która kontroluję pracę siłownika. Centralka posiada bowiem układ, który sygnalizuje siłownikowi polecenie otwierania lub zamykania bramy. Jest ona uruchamiana, gdy użytkownik korzysta z pilota. Piloty do bram automatycznych potrafią działać w odległości nawet do kilkunastu metrów, z tego powodu można używać ich siedząc w samochodzie.

Obecnie w ofercie bram automatycznych są dostępne także systemy z fotokomórkami oraz sygnalizatorami świetlnymi. Fotokomórki pozwalają na natychmiastowe zatrzymanie, gdy przed bramę wbiegnie zwierzę. Z kolei, dzięki sygnalizacji świetlnej, użytkownicy mogą łatwo zorientować się czy brama jest w ruchu, czy nie, nawet z większej odległości.

Dlaczego warto skorzystać z automatyki do bram?

Podstawowym powodem jest znacznie większy komfort użytkowania bramy wyposażonej w automatyczne systemy. Kierowca, bez użycia siły i bez wychodzenia z auta, ma możliwość otworzenia i zamknięcia bramy wjazdowej. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie w bardzo męczący dzień lub w trakcie deszczowej pogody. Dodatkowo, automatyczne otwieranie znacznie utrudnia dostanie się na posesje nieproszonym gościom. Dzięki temu, w przypadku bram automatycznych, posiadłość jest lepiej chroniona, a sforsowanie bramy bez specjalnego pilota lub hasła dostępu jest znacznie trudniejsze niż w przypadku tradycyjnych bram.


Czym charakteryzują się bramy segmentowe?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów bram garażowych. W zależności od preferencji oraz przeznaczenia można dokonać ich klasyfikacji np., co do sposobu otwierania. Wedle tego kryterium wyróżnia się bramy: segmentowe, rozwierne, roletowe i uchylne. Wśród pierwszej kategorii dodatkowo wyodrębnić można bramy segmentowe górne i boczne. W ostatnich latach bramy te cieszą się największą popularnością w budownictwie jednorodzinnym.  Wpisują się w estetyczne trendy oraz są bardzo funkcjonalne. Tworzone z wysokiej jakości materiałów wyróżniają się solidnością i trwałością przez długie lata.

Co wyróżnia bramy segmentowe?

Głównym elementem bram zaprojektowanych segmentowo są panele stalowe wypełnione bezfreonową pianką poliuretanową, które charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz urazy mechaniczne. Dostępne w naszej ofercie bramy segmentowe spełniają rygorystyczne normy pod względem odporności na działanie wiatru, przenikanie wody i przepuszczalność powietrza. Ich szczelność sprawdza się szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach budownictwa energooszczędnego. Ponadto, wykazują właściwości antykorozyjne oraz nie ulegają zniszczeniu w kontakcie ze środkami czyszczącymi i preparatami chemicznymi. Oprócz tego wśród największych zalet tego rodzaju bram wymienia się:

  • Ochronę przed przytrzaśnięciem palców w miejscach łączenia paneli oraz w miejscach montażu zawisów i drzwi, którą gwarantuje specyfika wyprofilowania elementów,
  • Ochronę przed samowolnym opadnięciem skrzydła bramy w przypadku uszkodzenia linii podtrzymujących,
  • Pewność zatrzymania bramy i jej powrót do pozycji otwartej, jeżeli w świetle pojazdu pojawi się przeszkoda. Zapewniają ją sprawnie działające fotokomórki,
  • Zabezpieczenie przeciążeniowe w każdej sytuacji zetknięcia z przeszkodą,
  • Zintegrowane zabezpieczenia w przypadku pęknięcia sprężyny skrętnej,
  • Uszczelnienia obwodowe, które zapewniają właściwą izolację termiczną i akustyczną.
  • Łatwość użytkowania bram poruszających się wzdłuż prowadnic pionowych i poziomych podsufitowych.
  • Możliwość wyboru sterowania ręcznego lub automatycznego, który zapewnia łatwą i komfortową obsługę.

Poza cechami funkcjonalnymi bramy segmentowe posiadają również wiele wartości estetycznych. Ten rodzaj bram garażowych doskonale wpisuje się w kanony nowoczesnego budownictwa. Klienci mogą wybierać spośród wielu wzorów, zarówno klasycznych, jak i designerskich. Różnorodność kolorów oraz struktur zaspokaja oczekiwania najbardziej wymagających. Co więcej, w ofercie dostępne są również bramy doposażone w różnej wielkości okna, która sprawiają, że całość prezentuje się jeszcze okazalej, idealnie dopasowując się do stylu całego domu.


Jakie standardy powinny spełniać drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w obiektach użytku publicznego. Montowane są w biurowcach, szkołach, szpitalach, powszechnie występują w kotłowniach, wejściach do garaży, a także na drogach ewakuacyjnych. Z powodzeniem mogą być użyte jako dodatkowa ochrona przed ogniem w domach jednorodzinnych, np. przy zejściu do piwnicy.

Co różni drzwi przeciwpożarowe od standardowych drzwi? Jakie standardy i normy muszą spełniać, aby zapewniać stosowną ochronę w przypadku pożaru? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części naszego wpisu.

Klasy odporności ogniowej

Drzwi przeciwpożarowe muszą spełniać krajowe lub europejskie normy w zakresie odporności ogniowej, np. EN 1634-1. Dzielimy je na kilka klas, dokonując klasyfikacji pod względem stopnia odporności ogniowej. Zgodnie z normą europejską PN-EN 13501-2:2016-07 najważniejszymi parametrami są: szczelność ogniowa (E) oraz izolacyjność ogniowa (I). Drzwi przeciwpożarowe są więc oznaczone symbolem EI oraz liczbą, która wskazuje na to, ile minut są w stanie powstrzymywać ogień. Pod tym względem wyróżniamy następujące rodzaje drzwi przeciwpożarowych:

  • drzwi przeciwpożarowe EI 30: stanowią barierę przeciwogniową do maksymalnie 30 minut. Po tym czasie przestają spełniać swoją funkcję. Sprawdzają się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych.
  • drzwi przeciwpożarowe EI 60: stanowią barierę przed dymem i płomieniami do 60 minut. Montowane są m.in. w lokalach usługowych i obiektach użytku publicznego.
  • drzwi przeciwpożarowe EI 120: zapewniają barierę do 120 minut od momentu wystąpienia pożaru. Jest to najbardziej ogniooodporny rodzaj drzwi. Znajdują zastosowanie w obiektach szczególnie narażonych na pożar.

Oprócz tego w certyfikacie drzwi przeciwpożarowych może znaleźć się symbol “C”, co oznacza, że drzwi są samozamykające. Drzwi oznaczone symbolem “S” są dymoszczelne.

Warto przy tym dodać, że drzwi przeciwpożarowe mogą występować też w wariancie antywłamaniowym.

Konieczność stosowania odpowiednich rozwiązań zabezpieczających w przypadku wystąpienia pożaru wynikają z Warunków Technicznych sformułowanych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2012. Tam wyznaczono wymagane klasy ogniowe budynku, determinujące również dobór występujących w nim konstrukcji przeciwpożarowych (w tym m.in. drzwi) oraz klas ognioodporności, jaką powinny zapewniać.


Jak dobrać bramę do garażu o niewielkiej powierzchni?

Garaż o niewielkiej powierzchni to spore wyzwanie, szczególnie jeśli posiadamy dwa samochody, a oprócz tego inne pojazdy czy sprzęty. Trzeba dobrze zagospodarować każdy dostępny centymetr, aby pomieszczenie było w pełni użyteczne i wygodne. Jednym z elementów wpływających na funkcjonalność niewielkiego garażu jest brama.

Na rynku dostępne są różne systemy bram garażowych. Podczas ich doboru trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wygodę użytkowania, ale przede wszystkim wymiary pomieszczenia, z uwzględnieniem otworu garażowego, a także dostępnej przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Uwzględniając wszystkie te czynniki, podpowiemy, jaka brama najlepiej sprawdzi się w przypadku garażu o niewielkiej powierzchni.

Brama do garażu o niewielkiej powierzchni: brama roletowa

Brama roletowa to dość często wybierane rozwiązanie, bo okazuje się bardzo praktyczne. Tego rodzaju bramy doskonale sprawdzają się w przypadku niewielkich garaży, które umożliwiają wstawienie jednego, maksymalnie dwóch niewielkich pojazdów, ewentualnie samochodu i motocykla.

Bramy rolowane to rozsądna opcja w niewielkich garażach z kilku powodów. Przede wszystkim płaszcz bramy otwiera się pionowo, zatem nie zajmuje miejsca na ścianach bocznych, które można dodatkowo wykorzystać, np. na zawieszenie narzędzi. Instalacja taka nie wymaga zamontowania prowadnic. Brama działa wyłącznie w świetle wjazdu, zatem nie wpływa w żaden sposób na przestrzeń wokół garażu. Z powodzeniem może być więc zastosowana w przypadku garaży wychodzących bezpośrednio na chodnik.

Zasada działania bram roletowych jest bardzo prosta i do złudzenia przypomina standardowe rolety okienne. Konstrukcja jest lekka, więc nie przyczynia się do większych trudności podczas użytkowania. Wszystkie bramy roletowe w naszej ofercie wyposażone są w standardzie w napęd, co dodatkowo ułatwia ich użytkowanie. Bramy dostępne są w różnych wariantach estetycznych, więc z powodzeniem można je dobrać adekwatnie do elewacji domu czy specyfiki wykończenia garażu.


Jakie rolety zewnętrzne najlepiej chronią przed włamywaczami?

Jeśli szukasz rolet zewnętrznych, które nie tylko skutecznie osłonią wnętrze przed słońcem, ale również zapewnią ochronę przed włamaniem, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na rolety antywłamaniowe. Produkty te łączą w sobie funkcjonalność standardowych osłon okiennych, gwarantując estetyczny wygląd, stosowne zaciemnienie oraz intymność w pomieszczeniach, a jednocześnie zabezpieczają wnętrze przed dostępem niepożądanych osób.

Poziom skuteczności rolet antywłamaniowych

Decydując się na zastosowanie rolet antywłamaniowych, trzeba pamiętać, że poszczególne warianty różnią się od siebie stopniem skuteczności. Ich skuteczność nie wynika jednak wyłącznie z zapewnień producenta w ofercie marketingowej, ale normy unijnej PN-EN 1627:2012. To właśnie na podstawie tej normy wyróżniamy sześć klas odporności, czyli RC (ang. resistance class)

 

  • Rolety zewnętrzne RC1 – zapewniają podstawową ochronę przed włamaniem, podczas którego włamywacze nie używają narzędzi.
  • Rolety zewnętrzne RC2 – chronią przed włamaniem z wykorzystaniem nieskomplikowanych narzędzi, takich jak np. nożyce lub śrubokręt.
  • Rolety zewnętrzne RC3 – są odporne na wyważenie łomem i zastosowanie prostych narzędzi, np. piły.
  • Rolety zewnętrzne RC4 – zapewniają ochronę przed narzędziami ciężkimi, takimi jak np. siekiera, młotek, łom.
  • Rolety zewnętrzne RC5 – zapewniają ochronę w przypadku włamania z zastosowaniem elektronarzędzi, np. wiertarek czy nożyc automatycznych.
  • Rolety zewnętrzne RC6 – chronią nawet w przypadku użycia narzędzi elektrycznych, np. automatycznych pił, przecinarek, urządzeń do cięcia metalu.

Wybór stopnia odporności rolet antywłamaniowych zależy tak naprawdę przede wszystkim od konkretnych potrzeb inwestora. Oczywiście najwyższą skuteczność zapewniają rolety RC6, które znajdują się w ofercie firmy IDEAL. Wariant ten stosowany jest przede wszystkim w przypadku takich obiektów jak przedsiębiorstwa czy instytucje publiczne. Dobór odpowiedniego poziomu zabezpieczenia zawsze zależy od indywidualnych potrzeb, wartości przedmiotów znajdujących się w obiekcie czy dzielnicy, w jakiej jest zlokalizowany. Jeżeli jednak chcesz mieć całkowitą pewność, że siedziba twojej firmy i zgromadzone w niej mienie są całkowicie chronione, rozważ zastosowanie solidniejszych rolet.


Jak dobrać ogrodzenie do posesji?

Dobór ogrodzenia do posesji zależy w dużej mierze od charakteru samej nieruchomości, a także od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć. Jeśli przede wszystkim zależy ci na estetycznym, ale prostym ogrodzeniu, spełniającym głównie funkcję ochronną wybierz ogrodzenie metalowe. Jeśli marzysz o oryginalnym, dekoracyjnym parkanie, który przyciągnie uwagę przechodniów, zainwestuj w kamienne gabiony. Więcej o tych dwóch typach ogrodzenia znajdziesz w naszym wpisie.

Czym charakteryzują się gabiony?

Jednym z najbardziej oryginalnych typów ogrodzenia są gabiony, stanowiące połączenie siatki i kamienia. Specjalne kosze wykonane są ze stopu cynku i aluminium lub ze stali nierdzewnej, a następnie wypełnione kamieniem. Opcjonalnie wypełnione mogą być także szkłem, co podniesie walory dekoracyjne parkanu. Są to ogrodzenia nie tylko niezwykle estetyczne, lecz również funkcjonale; idealnie bowiem wytłumiają hałasy. Kosze zgrzewane są z paneli z grubego drutu, dlatego są niezwykłe wytrzymałe. Są także bezpieczne. Gabiony zostały skonstruowane w taki sposób, aby nie kamienie lub szkło je wypełniające nie stanowiły zagrożenia dla dzieci i dla zwierząt domowych.

A może ogrodzenie metalowe?

W naszej ofercie znajdują się także wysokiej klasy ogrodzenia metalowe marki Wiśniowski. Proponujemy trzy modele tego typu rozwiązania, składające się z:

  •  segmentów, słupków systemowych, bramy i furtki ze stali,
  •  segmentów, bramy i furtki ze stali, zamontowanych do słupków murowanych,
  •  segmentów i słupków systemowych stalowych, montowanych na podmurówce.


Oferowane przez nas ogrodzenia posesyjne tego typu zabezpieczone zostały preparatem antykorozyjnym. Są cynkowane i malowane proszkowo, co chroni elementy ogrodzenia nie tylko przed korozją, lecz również przed działaniem zbyt wysokich lub niskich temperatur oraz przed szkodliwym promieniowaniem UV. Tego typu ogrodzenia są także bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, dlatego skutecznie ochronią twoją posesję przed intruzami i zagwarantują bezpieczeństwo. Są bardzo proste w montażu oraz równie łatwe w utrzymywaniu w czystości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą ogrodzeń.


Drzwi zewnętrzne do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drzwi zewnętrze są istotnym elementem domu, który  decyduje między innymi o naszym bezpieczeństwie oraz komforcie wnętrza domu i funkcjonalności. Ważny jest również ich wygląd. Na co powinno się zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Drzwi ciepłe – współczynnik przenikania ciepła

Bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe, jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Określa on, ile ciepła uciekać będzie na zewnątrz przez zamontowane drzwi. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła.

Warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika, który nie powinien być mniejszy niż 2,6 W/m2K, przy czym wartość ta powinna określać całe drzwi, a nie ich poszczególne elementy.

Drzwi bezpieczne, czyli jakie?

Otóż, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć możliwość wejścia do naszego domu osób niepowołanych, powinniśmy postawić na drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. W tej kwestii możemy wybrać spośród trzech klas definiujących bezpieczeństwo drzwi, tj. klasy A, B lub C, z których ostatnia oznacza drzwi zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa. Co wyróżnia drzwi o podwyższonej odporności na włamanie? To przede wszystkim specjalna konstrukcja skrzydła oraz wszystkich pozostałych elementów drzwi, pozwalająca na uzyskanie efektu solidnego zabezpieczenia domu wraz z pozostającymi w nim osobami oraz mieniem.

Aby drzwi były naprawdę bezpieczne, powinny być przede wszystkim szczelne i skonstruowane w taki sposób, by uniemożliwić włamywaczom ich sforsowanie. Jednak wysokie bezpieczeństwo nie wyklucza jednocześnie wysokiej estetyki rozwiązania.


Rolety zewnętrzne – skuteczna ochrona budynku

Rolety zewnętrzne – skuteczna ochrona budynku
Zabezpieczenie budynku przed potencjalnym włamaniem stanowi nie lada wyzwanie. Szczególnie narażone są okna oraz drzwi, które mimo tego, iż wyposażone są w elementy utrudniające i opóźniające włamanie, nie są nie do sforsowanie. Rolety zewnętrzne okazują się doskonałym rozwiązaniem . Czym warto się kierować i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Rolety zewnętrzne – co warto wiedzieć
Rolety zewnętrzne często stanowią pierwszą linię obrony przed ewentualnym włamywaczem. Powinny być wykonane  z wytrzymałych materiałów. Dla zapewnienia najwyższej jakości pancerze rolet wykonuje się z aluminium. To lekki i zarazem bardzo wytrzymały materiał. Rolety zewnętrzne dostępne są zarówno w wersjach manualnych, jak i elektrycznych. Rolety elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się w budynkach, w których zastosowano je w większej ilości.

Za pomocą pilota można swobodnie sterować całymi grupami rolet lub pojedynczymi sztukami bez konieczności wstawania z miejsca. Przy zakupie rolet powinno się kierować przede wszystkim jakością. Aby mieć pewność, że zamówione rolety zostaną wykonane z troską o najmniejszy detal, trzeba ich wykonanie zlecić najbardziej renomowanym producentom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Rolet-Center, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat wspiera wszystkich inwestorów w zakresie zabezpieczania obiektów za pomocą rolet. Gdzie szczególnie rolety zewnętrzne znajdują swoje zastosowanie?

Uniwersalne wykorzystanie rolet zewnętrznych
Najwyższej jakości rolety zewnętrzne powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje znaczne prawdopodobieństwo włamania. Mowa tu przede wszystkim o sklepach i centach handlowych, których produkty szczególnie narażone są na kradzież. Zasłonięcie witryny sklepowej na noc jest w stanie całkowicie zminimalizować ryzyko kradzieży. Rolety zewnętrzne doskonale sprawdzają się również w różnego typu obiektach użyteczności publicznej takich jak urzędy i ratusze.

Rolety zewnętrzne to również dobry sposób na oddzielenie od siebie poszczególnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się również jako osłona ganków i altan, chroniąc wszystkich przed np. silnym wiatrem. Nie należy zapominać również o tym, że rolety zewnętrzne pełnią również funkcję zaciemniającą i walnie przyczyniają się do spadku temperatury w pomieszczeniu podczas letnich upałów.


Jak zadbać o bramy garażowe?

Jak zadbać o bramy garażowe?

To normalne, że chcemy, aby wszystkie nasze sprzęty, w tym również bramy garażowe w naszych domach działały bez problemów możliwie jak najdłużej. Oczywiście niezwykle istotnym elementem jest sama jakość wybranej przez nas bramy, ale jej odpowiednia, regularna konserwacja pozwoli nam cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata.

Przegląd techniczny

Monitorując regularnie stan techniczny naszej bramy garażowej, możemy na bieżąco wychwycić zużywanie się kluczowych jej elementów. Uszczelki, sprężyny i rolki, to części, które wymagają szczególnej uwagi. Podstawowe zabiegi konserwacyjne, o których wspomnimy w tekście, możemy wykonywać we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że konsultacja z fachowcem i regularne przeglądy techniczne pozwolą nam uniknąć lub zaradzić większym usterkom. Dobrze jest również okresowo przyglądać się zabezpieczeniom bramy (między innymi przeciążeniowe czy mechanizm fotokomórki).

Płynna i cicha praca

Ruchome części mechaniczne bram garażowych wymagają naszej szczególnej uwagi. Smarowanie rolek i sprężyn to istotny element konserwacji, w tym celu korzystamy wyłącznie z preparatów dedykowanych bramom garażowym. Warto również pamiętać, że nie należy używać smarów na plastikowych elementach, które łatwo w ten sposób uszkodzić. Po nasmarowaniu kluczowych elementów pamiętajmy o usunięciu nadmiaru używanego środka oraz kilkukrotnemu otworzeniu i zamknięciu bramy w celu jego rozprowadzenia. Regularne praktyki tego typu gwarantują płynną i cichą pracę, jak również chronią metalowe elementy przed korodowaniem.

Czysta brama

Jeżeli chcecie by wasze bramy wyglądały jak nowe nawet po kilku latach? Dbajcie o czystość regularnie, odpowiednimi preparatami. Miejscami, które brudzą się najszybciej, są prowadnice sufitowe oraz łączenie segmentów, więc to tam należy zaglądać najczęściej. Brud długo pozostający na lakierze między segmentami może przyczynić się do powstawania korozji. Aby temu zapobiec, wystarczy podczas powolnego otwierania bramy przetrzeć delikatnie przestrzeń między segmentami. Używamy w tym celu wilgotnej szmatki z dodatkiem odrobiny delikatnego środka myjącego.
Wybrany preparat do mycia bram wybieramy w zależności od materiału, z jakiego jest zrobiona. W przypadku paneli pokrytych folią drewnopodobną warto sięgnąć po delikatne płyny do mycia sztucznych tworzyw.


Podstawowe rodzaje bram posesyjnych

Podstawowe rodzaje bram posesyjnych


Podstawową funkcją bramy posesyjnej jest ochrona przed włamaniem oraz zapewnienie prywatności. Coraz częściej decydujemy się na bramy korzystające z automatyzacji, ponieważ pozwalają one na otwarcie bramy bez konieczności wychodzenia z domu. Brama spełnia także funkcję estetyczną i stanowi ilustrację ekonomicznego statusu właścicieli domu. 


Dla kogo bramy rozwierne?

Bramy rozwierne są wybierane przede wszystkim przez inwestorów, którzy posiadają działkę o niewielkiej szerokości. Jest ona odpowiednim rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas na montażu, ponieważ nie wymaga wbudowania fundamentów. Jednak może generować problemy podczas parkowania aut, ze względu na to, że potrzebuje dodatkowego miejsca, aby udostępnić światło bramy.

Zalety bram przesuwnych

Przesuwne bramy posesyjne charakteryzują się m.in. tym, że nie zabierają miejsca na ewentualne zaparkowanie przed nią samochodu. W przypadku tego wariantu należy pamiętać o tym, że nie jest on odpowiedni do posesji o zbyt wąskich wymiarach. Zawierają one tzw. przeciwwagę, czyli element konstrukcji, który umieszcza się wzdłuż ogrodzenia i wydłuża całkowitą szerokość bram przesuwnych.

Zastosowania bram roletowych

Jeśli chodzi o bramy roletowe. jest to wariant przesuwny otwierający się z dołu do góry. Dają one podobne możliwości, co bramy przesuwne. Nie trzeba martwić się w ich przypadku o miejsce do parkowania, ale mogą sprawiać problemy w niektórych warunkach atmosferycznych, wymagają regularnego odśnieżania i zamiatania liści, ponieważ mogą one mieć wpływ na tryb i sprawność zamykania się bramy.

Uniwersalność bram uchylnych

Bramy uchylne bywają stosowane zarówno we wjazdach na posesję, jak i do garażu. Robią one wrażenie przede wszystkim ze względu na mechanizm otwierania, który umożliwia całkowite podniesienia skrzydła bramy i wsunięcie jej do wnętrza garażu. Może ona być dopasowana zarówno do każdego rodzaju podwórka i w żaden sposób nie wpływa na miejsce przeznaczone do parkowania. Dzięki listwą blokującym zapewnia ona pełne bezpieczeństwo