Ideal-Rolety
Ideal-Rolety

Jak dopasować bramę garażową do stylistyki i zabudowania posesji?

Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniej bramy garażowej jest bez wątpienia rozmiar otworu, w którym będzie ona zamontowana. Warto jednak pamiętać, że brama garażowa jest też elementem wizualnym, który albo będzie dobrze skomponowany z elewacją budynku, albo wręcz przeciwnie. Dziś podpowiadamy, jaką bramę wybrać do danego stylu.

Nowoczesny dom

Współczesne domy cechują się prostą, minimalistyczną bryłą i stonowaną kolorystyką. Wybór bramy garażowej jest w tym wypadku dość łatwy – do nowoczesnej architektury świetnie pasują bramy segmentowe z poziomymi podziałami, które harmonizują z horyzontalnym układem budynku. Kolor może odpowiadać barwie drzwi wejściowych, ram okiennych, a nawet rolet, subtelnie przełamując czystą, jednorodną kompozycję domu.

Nawiązania do tradycji

Dopasowanie bramy garażowej do domu, który stylizowany jest na dworek lub wiejską chatę, jest prawdziwym wyzwaniem, ponieważ garaż może sprawiać słuszne wrażenie jakby pochodził z innej epoki. Aby uniknąć tego, że brama – jako element obcy tradycyjnej formie – będzie razić, warto wykorzystać kasetonowe tłoczenia, drewno bądź drewnopodobną okleinę. Najlepszym pomysłem jest jednak wysunięcie bryły garażu poza część mieszkalną, by garaż stanowił wyraźnie odrębny element, który został jedynie scalony z bryłą główną.

Brama garażowa a elewacja

Bezpiecznym rozwiązaniem jest dobranie bramy garażowej w kolorze elewacji. Jednolita powierzchnia pozwala uzyskać efekt minimalizmu, a brama – będąc typowo funkcjonalnym elementem – nie rzuca się w oczy. Z kolei najbardziej ryzykowną opcją jest dobranie bramy na zasadzie kontrastu, na przykład ciemna brama do jasnej elewacji lub odwrotnie. Tego typu realizacja jest dość trudna, niemniej jednak potrafi sprawić, że budynek będzie wyglądał odważnie i interesująco.