Ideal-Rolety
Ideal-Rolety

Jak dbać o rolety automatyczne?

 

Rolety automatyczne to wygoda i w pewnym sensie prestiż, możliwość wyróżnienia się na tle innych posesji w tematyce stosowania w swoim budynku najnowszych rozwiązań smart. Automatyczne sterowanie w roletach może być montowane w kilku typach zasłon okiennych, ich sposób i sprawność działania zależy między innymi od zastosowanych sterowników jak i wielkości samego przeszklenia. Jak każde urządzenie elektryczno-mechaniczne wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o systemy automatyczne do okien?

 

Współczesne typy rolet okiennych

 

Automatyczne rolety zwykle polecane są do zewnętrznych rolet zabezpieczających. Mowa tu nie tylko o roletach zabezpieczających antywłamaniowych, ale również rolet naokiennych, elewacyjnych nadtynkowych, czy też systemów podtynkowych Integro. Są one nie tylko estetycznie wykonane, ale także funkcjonalne. Świetnie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą. Zimą chronią przed nadmiernym stygnięciem budynku, a do tego zabezpieczają przed włamaniem.

 

Jak dbać o system rolet zewnętrznych?


Chcąc zadbać o bezawaryjne działanie rolet zewnętrznych, należy zwrócić uwagę na ich regularne czyszczenie. Brudzi się nie tylko sam pancerz, ale również skrzynka, w której ukryty jest cały mechanizm rolety, chyba że jest ona zamocowana w systemie podtynkowym. Samo czyszczenie żaluzji nie jest kłopotliwe. Do usunięcia śladów opadów atmosferycznych, kurzy, wystarczy mycie rolety wodą, które wcześniej należy poprzedzić omieceniem rozwiniętej rolety z naleciałego pyłu i piasku.

Dla osób posiadających myjki ciśnieniowe sprawa będzie prostsza, gdyż mycie pod ciśnieniem idealnie wypłucze wszelki zalegający na powierzchni rolet brud. Jednak przymierzając się do użycia myjki ciśnieniowej, trzeba zwrócić uwagę na ustawienie dyszy, gdyż zbyt silny strumień może uszkodzić pancerz lub prowadnice. Po zmyciu kurzu i innych zabrudzeń należy pozostawić pancerz do wyschnięcia lub można przyspieszyć ten etap, wycierając całość delikatną, suchą szmatką. Najlepiej jest myć rolety w suchą, słoneczną pogodę unikając mycia w trakcie przygruntowych przymrozków, które mogłyby uszkodzić delikatne mechanizmy rolet.