Ideal-Rolety
Ideal-Rolety

Czy rolety zwiększają izolację akustyczną okna?

Rolety zewnętrzne to dodatkowa bariera izolacyjna dla okien – nie tylko ograniczają straty ciepła, ale także przyczyniają się do obniżenia poziomu hałasów dobiegających z zewnątrz. Dzięki zamontowaniu rolet pomieszczenie można wyciszyć nawet o kilka dB. Długotrwały hałas szkodzi naszemu zdrowiu i nawet jeśli organizm po pewnym czasie może się do niego przyzwyczaić, to warto zadbać o właściwą izolację akustyczną. Dla obszaru zabudowanego hałas nie powinien przekraczać poziomu 60 dB w dzień i 50 dB w nocy a dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

Izolacja akustyczna okien

Parametry akustyczne okien określane są współczynnikiem Rw, który definiuje poziom tłumienia hałasu z zewnątrz, a im wyższa wartość Rw, tym lepiej. Na wskaźnik Rw wpływa kilka czynników, między innymi szczelność okien, wymiary i konstrukcja profilu oraz rodzaj pakietu szybowego. Lepszą izolacyjność akustyczną osiągają okna, w których zastosowano tafle szkła o odmiennej sprężystości i grubości. Szyby o różnej grubości tłumią dźwięki o różnych częstotliwościach, a więc zakres pochłaniania hałasu jest większy. Nie bez znaczenia pozostaje także wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym.

Ciszej, cieplej i bezpieczniej dzięki roletom zewnętrznym

Aby poprawić właściwości izolacyjne okna, warto zdecydować się na rolety elewacyjne, które wytłumią hałasy dobiegające z pobliskiej ulicy. Przykładowo rozmowa dwóch osób może powodować hałas sięgający 60 dB, a ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 dB. Wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia ma ogromne znaczenie zwłaszcza w pobliżu ruchliwych ulic lub zakładów produkcyjnych. Rolety zewnętrzne stanowią dodatkową barierę przed włamaniem, a także gwarantują lepszy komfort termiczny w mroźne dni oraz chronią przed przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie intensywnych upałów.