Ideal-Rolety
Ideal-Rolety

Montaż ogrodzenia a przepisy. O czym warto wiedzieć?

Ogrodzenie to nie tylko ochrona posiadłości, ale również jej ozdoba. Jednak decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć na uwadze przepisy. Kiedy znajdują one zastosowanie i o czym trzeba w tej sytuacji pamiętać? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.

 

Budowa ogrodzenia a przepisy

 

Zgodnie z literą Prawa budowlanego, zgłosić budowę ogrodzenia należy w sytuacji, gdy jego wysokość ma przekraczać 2,2 metra. W przypadku niższego, zgłoszenie nie jest już konieczne, o ile nie pełni ono funkcji muru oporowego. Oczywiście trzeba pamiętać o dodatkowych aspektach, w tym o tym, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Nie może więc składać się z ostrych zakończeń, czyli np. fragmentów szkła. Najlepiej więc zainwestować w ogrodzenia Wiśniowski, które nie tylko doskonale się prezentują, ale również są bardzo trwałe i solidne.

 

Budowa ogrodzenia przekraczającego 2,2 metra wysokości

 

Co więc należy zrobić, jeśli inwestor chce zdecydować się właśnie na taką wysokość? Konieczne jest zgłoszenie takiego zamiaru do starostwa albo urzędu miasta. W dokumencie musi zostać zawarty rodzaj ogrodzenia, zakres prac, a także data planowego rozpoczęcia instalacji. Oczywiście, aby przedsięwzięcie było możliwe, niezbędne jest posiadania prawa do nieruchomości, co należy potwierdzić za pomocą oświadczenia. Do dokumentu warto również dołączyć rysunki.

Urząd ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu co do realizacji takiego przedsięwzięcia. Jeśli jednak tego nie zrobi, wówczas można przystąpić do prac. W przypadku jakichkolwiek nieplanowanych opóźnień warto pamiętać też o tym, że powiadomienie jest ważne przez okres trzech lat.

Jak doskonale widać, montaż ogrodzenia zgodnie z przepisami na szczęście nie jest trudny. Przepisy są w tym aspekcie dość jasne i pozwalają na instalację bez zgłaszania ogrodzenia, których wysokość nie przekracza 2,2 metra wysokości. To zdecydowanie ułatwia przystąpienie do prac oraz ich realizację. Jeśli chcesz zaplanować taką inwestycję, to możesz skorzystać również z naszego wsparcia.